FOREST THERAPY

חוויה של היזכרות, סקרנות והתגלות השקט הפנימי

סדנת רפואת יער

מי שמע על מקלחת יער שהתפתחה לרפואת יער?
ומה יש לי לחפש בבית ספר בינלאומי באוסטרליה ואיך זה קשור לשבעה באוקטובר?

אני רוצה לשתף אתכם שכבר כמה שנים תומר ואני חושבים להירשם ללימודי רפואת יער ) כן, באמת יש מקצוע כזה, אבל אתם יודעים, החיים… תמיד יש משהו יותר דחוף או חשוב או בוער והתכנית הזאת כל הזמן נדחתה.
וכך, בחודשים האחרונים אחת לשבוע, אנחנו עולים לשיעור מקוון של בית ספר אוסטרלי-בינלאומי, המסמיך מדריכים
מכל העולם לסייע לאנשים בריפוי משלל מצוקות רגשיות ,פיזיות וטראומות להחלים. בין היתר אנחנו נדרשים לתרגול יומיומי של הפרקטיקות הנלמדות בקורס. כך, אני לומדת לעומק להסתכל ולגעת בקליפה של גזע עץ, לשבת ביער ורק להתבונן בצמרות העצים. עבור אדם כמוני שהוא הכי תכלסי ותקתקן זו חוויה מאוד ראשונית. אני עובדת ביער כמעט עשור ומעולם לא עשיתי את זה לפני כן. אבל במבט של כמה חודשים אני יכולה כבר להגיד שההשפעה נותנת אותותיה.

על הסדנת הריפוי ביער

הסדנא מתקיימת ביער האפשרויות במרחב של עצי אקליפטוס ואומנות בעץ ובאבן.

משך הסדנה כ-3 שעות בהן נעבור דרך שבע תחנות העוסקות בהתמסרות לחוויה החושית בעת השהייה בטבע – תחנה אחר תחנה ניצור קשר מחודש למקורות הטבע כשער לעולמות הפנימיים.

׳קשר מחודש למקורות הטבע כשער לעולמות הפנימיים׳

בזכות הזנה מחומרים אשר מופרשים מהעצים נחווה הורדה משמעותית בהורמונים של לחץ וסטרס במערכת
ונחווה עלייה בפעילות החיובית של מערכת החיסון, יצירתיות ושמחת חיים.

 

משתתפי הסדנא משתפים

מהי רפואת יער ואיך היא יכולה לעזור?

רפואת יער – פותחה ביפן בשנות ה 80 וכיום יש במעל עשר מדינות ומעל 260 מחקרים מוכיחים שיפור וריפוי הגוף והנפש. במדינות רבות יש כבר מרשם ירוק ברפואה הציבורית .

 •  
 • מאזנים לחץ דם
 • מפחיתים רמות סטרס, מתח וחרדה
 • מחזקים מערכת חיסונית
 • מאפשרים למערכות הגוף והנפש להתחזק ולהחזיר חיוניות
 • העצים מרפאים טראומה
אני יודעת שזה עשוי להישמע מופרך, הזוי ורוחני למי שלא שמע על תחום רפואת יער – אבל האמת היא שזה תחום טיפולי מפותח מאוד בעולם ומגובה במחקרים מדעיים. סקירה אקדמית אמריקאית מקיפה מ-2022 מיפתה לא פחות מ- 266 מחקרים שנעשו בעולם. מהם עולה כי טיפול ושהייה ביער ובחיק הטבע משפרת מצב נפשי ופיזי בקרב בני אדם.
 
בישראל עוד לא שמעו על התחום בכלל, אבל במדינות רבות הוא כבר מקודם כחלק מתוכניות בריאות הציבור. החזון שלנו שגם ישראל תהפוך רפואת היער לתחום מוכר על ידי הרשויות בעתיד הקרוב. למה? פשוט כי נזדקק לכל מה שיש ליקום לתת לנו כדי להחלים מהשבר הנורא הזה. לטבע, ובעיקר ליער, יש הרבה מה לתת לנו.
 
הנה כמה דברים שכבר הספקתי ללמוד על הקשר בין יער/טבע לבריאות הנפש והגוף ואשמח לחלוק איתכם:
 1. צאו לטבע! מחקרים מראים כי החשיפה לטבע מפחיתה סטרס. מספיקות גם 20 דקות טבע ביום, כדי להוריד מתחים. כל המרבה הרי זה משובח.
 2. אין לכם טבע בקרבת הבית? לא נורא. גם טבע עירוני נמצא מרגיע, מעורר השראה ומשפר פרודוקטיביות ויצירתיות
 3. בשורה טובה לכל הגולשים ברשתות החברתיות – חפשו תמונות של טבע: אפילו התבוננות בתמונות של עצים, דשא, מים, הרים וכו, תורמת להתאוששו ת מנטלית, כשיש תחושת עומס.
 4. צאו להליכה ביער או סתם בשדה מאחורי השכונה: יתרונותיה של פעילות ספורטיבית ידועים לכל – אבל פעילות פיזית איטית בשטחים ירוקים נמצאה אפילו יעילה יותר בהפתחת סטרס, הפחתת קורטיזול ושיפור התפקוד הקוגניטיבי.
 5. ועוד דבר מדהים וגם מטריד שלמדתי: סטרס יומיומי, גם ברמה נמוכה, משפיע לאורך זמן על בריאות הגוף והנפש לא פחות, לעתים אף יותר מאשר אירועים קיצוניים. במלים אחרות – כל מי שחי בישראל חווה סטרס יומיומי וזקוק לתרפיית יער, לא רק מי שחווה אירוע קיצוני ומחריד.

בימים אלו נבנה מחקר בישראל עם פרופסורים ורופאות מתוך חזון שתוך 5 שנים גם ברפואה הציבורית בישראל יהיה אפשר לקבל מרשם מרופא המשפחה - לשהות 3 פעמים בשבוע למשך שעתיים ביער כדי לרפא את הגוף והנפש . 

Forest = For Rest

וזה לא רק משחק מילים יפה, המחקרים מוכיחים שהטבע הוא בית המרקחת הכי זמין, הכי יעיל ובחינם שכל אחד מאיתנו יכול לקבל כדי להרגיע קצת את המוח מלעבוד על טורבו ולשרוף לנו את כל האנרגיה.

מחקר אחד כזה נעשה בסטנפורד ב-2015 על ידי פרופסור גרגורי בראטמן מהמחלקה לפסיכולוגיה. הוא מצא דבר מדהים ומעודד מאוד: השהות ביער הצליחה להפחית מחשבות טורדניות.

המשתתפים במחקר חולקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת הלכה 90 דקות בטבע, והשנייה הלכה באזור עירוני. תוצאות המחקר הראו כי אלו שהלכו בטבע דיווחו על רמות נמוכות הרבה יותר של חשיבה רפטטיבית שלילית.

הטבע הוא מקור לחוסן נפשי ואני ממליצה לכולם לנצל את חופשת הקיץ לכמה שיותר מקלחות יער וטבע. יש לזה יתרונות עצומים: חיבור לעצמנו, הפחתת מתח ושחיקה, חיזוק החוסן הפנימי והפחתת מחשבות שליליות. אני מזכירה שכל מה שאתם צריכים כדי שזה יעבוד זה טבע – ים, הרים, עמק, ואדי, מעין, אגם, או יער, זה לא משנה בכלל – ולפחות שלוש שעות ללא מסכים, ללא הסחות דעת.

אם אתם מרגישים מרוקנים, מותשים או בודדים, תנו לטבע לרפא אתכם,
להזכיר לכם את הקצב הטבעי שלכם ולחבר אתכם מחדש לעצמכם.

אנחנו כאן בשבילכם

גליה בן חיים

היזמת והאישה מאחורי יער אפשרויות

מורה, מדריכה ומלווה לצמיחה וחיזוק אמון ואנושיות
טריינר NLP
תרפיסטית במשחק
מנחת קבוצות בחברה מרובת תרבויות
מנחה מוסמכת לסדנאות חשיבה עיצובית, חדשנות ויזמות.
מורה לחשיבה הכרתית
פודקאסטרית ‘אנושיות’
מחברת הספר – ילדת המשאלות וזרעי אנושיות

תומר בן חיים

מדריך לרפאת יער 
מטפל בהתמקדות 
ביבליותרפיה ו- nlp פרקטישיונר 
אומן יער – משורר בעץ 
Play Video